Εμειναν στο 1-1 Παλέρμο και Κάλιαρι

Παλέρμο και Κάλιαρι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Ρέντσο Μπαρμπέρα, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με γκολ του Αρεβάλο. Η Παλέρμο ήταν πολύ κοντά στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.
Στο 88', οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με γκολ του Σο, ο οποίος είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο παιχνίδι, έφεραν το ματς στα ίσια. Οι σικελοί δεν μπόρεσαν να αλλάξουν κάτι στα λεπτά που απέμεναν, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.
Η ισοπαλία δεν ευνόησε καμία από τις δύο ομάδες, αφού παραμένουν χαμηλά στην βαθμολογία. Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός για την Παλέρμο, ενώ η Κάλιαρι έφτασε τους δύο.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:
Σάββατο (15/9)Παλέρμο - Κάλιαρι 1-1 (40' Αρεβάλο - 88' Σο)
21:45 Μίλαν - Αταλάντα
Κυριακή (16/9)13:30 Κιέβο Βερόνα - Λάτσιο
16:00 Σιένα - Ουντινέζε
16:00 Ρόμα - Μπολόνια
16:00 Πεσκάρα - Σαμπντόρια
16:00 Νάπολι - Πάρμα
16:00 Φιορεντίνα - Κατάνια